2013

Bilancovanie nie je komplexným hodnotením práce úradu a orgánov MČ. Je to môj pohľad na to, čím bol uplynulý rok charakteristický. Prehľad dôležitých momentov v živote našej samosprávy. Môj podiel na jej výkone.

Ani v tomto roku sa poslanci a úrad nevyhli obligátnym prekáračkám pri zostavovaní rozpočtu na rok 2013. Obmedzené zdroje v podobe nízkych podielových daní , výpadky v príjmoch a svojhlavosť úradu spôsobila, že prvých 5 mesiacov mestská časť hospodárila v rozpočtovom provizóriu. Rozpočtový plán sa nakoniec schválil až v mesiaci jún.

Pozitívne hodnotím fakt, že v rozpočte sa našli financie na ukončenie revitalizácie viacúčelového ihriska spolu s prístavbou detského ihriska na Polianskej ulici. V roku 2013 bola ukončená výstavba prvého venčoviska na Severe. Vzniklo v parku na Hroncovej ulici a bolo hradené z transferu mesta Košice. Naša MČ finančne podporila aj prvé ihrisko pre hendikepované deti, ktoré vybudovali na Aničke. Doplnili sa chýbajúce odtokové žľaby na Kalvárii a vyasfaltovala sa plocha bývalého športoviska vo dvore na Letnej ulici.

Popri stavebných aktivitách boli plusom aj viaceré kultúrne akcie, ako napríklad projekt letného kina v košickom amfiteátri, adventné trhy na námestí Jána Mathého či trhy ručných prác nazvané Hand made trhy. Prospešným bol aj detský prímestský tábor či bezplatné verejné korčuľovanie počas vianočných a novoročných sviatkov v Crow aréne. Zo športových podujatí možno spomenúť prvý ročník behu lesmi na Bankove.

Neobvyklý záujem verejnosti a médií vzbudilo prerokovanie stanoviska mestskej časti k plánovanej ťažbe uránu v lokalite Kurišková. Zastupiteľstva sa zúčastnili početní protiuránoví aktivisti, ale aj skupinka geológov prezentujúca pozitívny význam prieskumu pre spoločnosť. Poslanci vyjadrili uznesením jednohlasný nesúhlas s geologickým prieskumom a prípadnou ťažbou uránu v lokalite Jahodná –  Kurišková a odmietli všetky aktivity, ktoré by mohli smerovať k banskej činnosti v uvedenej lokalite. Dôvodom boli obavy z poškodzovania životného prostredia a ohrozenia zdravia obyvateľov. Poslanci tiež požiadali starostu, aby v mene MČ podal podnet na Ministerstvo životného prostredia SR na preskúmanie rozhodnutia o pokračovaní geologického prieskumu v tejto lokalite.

Dôležitejšou udalosťou z hľadiska zvyšovania bezpečnosti, poriadku a ochrany majetku obyvateľov našej MČ bolo zriadenie prvej stanice mestskej polície na Severe. Sídli v priestoroch bývalého kultúrneho strediska na poschodí obchodného centra Mier.

Miestne zastupiteľstvo prijalo dva nové všeobecne záväzné právne predpisy. VZN č.46 o symboloch reflektovalo požiadavku poslancov. Jeho prijatie vnieslo poriadok do používania symbolov mestskej časti. VZN č. 47 o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach na území MČ inicioval miestny úrad a okrem diferenciácie výšky trhových poplatkov prinieslo aj zriadenie nového trhoviska na sídlisku Podhradová.

Počas roka sa riešili viaceré problematické záležitosti, medzi ktoré patrila nadstavba OD Mier,  stavba bytového domu na Lomnickej ulici, správa objektu Detských jaslí na Gerlachovskej ulici, investičný zámer na Kisdyho ulici ale aj prevádzka Senior domu či stav výpočtovej techniky na MÚ.

Medzi výnimočné udalosti roka môžeme zaradiť slávnostný akt premenovania Námestia nádeje na Námestie Jána Mathého. Pozoruhodným bolo aj to, že si poslanci znížili odmeny o cca 20%.

Do kategórie nedostatkov či pochybení vedenia miestneho úradu je potrebné zaradiť neposkytnutie materiálov a podkladov k včasnému vykonávaniu kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra. Nedostatky, ktoré boli zistené miestnou kontrolórkou pri kontrole faktúr za odvoz a likvidáciu odpadu a nezvládnutú organizáciu XXV. zasadnutia miestneho zastupiteľstva. Za nekorektné považujem pozastavenie výkonu uznesenia č. 228/2013. Ako sklamanie a nevyužitú možnosť hodnotím fakt, že vytvorenie spoločného miestneho úradu pre mestské časti Sever a Staré mesto zostalo len na rovine úvah a diskusií.

Aj v tomto roku som sa snažil aktívne zapájať do diania v našej mestskej časti a hájiť záujmy jej obyvateľov. Pravidelne som sa zúčastňoval zasadnutí miestneho zastupiteľstva, komisií a miestnej rady. Na základe podnetov občanov, alebo z vlastnej iniciatívy som sa angažoval pri riešení viacerých záležitostí, napríklad nelegálnej skládky odpadu na križovatke ciest Zoborská – Ďumbierska. Presadil som vyjadrenie podpory snahe obyvateľov Severu a Farnosti sv. Alžbety o odkúpenie pozemku za účelom vybudovania  farského centra  pri kostole sv. Ondreja na Podhradovej. Venoval sa kauze odborného portálu pre samosprávu a inicioval opravu havarijného stavu schodov, spájajúcich ulice Slavkovská, Vihorlatská, Mengusovská a Huncovská. Podrobnejšie sa vybranými činnosťami zaoberám v sekcii moje aktivity, prípadne si môžete pozrieť zápisnice zo zastupiteľstiev, ktoré sú uverejnené na oficiálnej stránke MČ Košice-Sever.

Môj súhrnný čistý príjem z poslaneckej činnosti za rok 2013 činil 469,09 EUR[i].



[i] Odmeňovanie sa stalo predmetom politických a právnych sporov medzi vedením MÚ a poslancami MZ, ktorým sa z tohto dôvodu nevyplatilo časť odmien v zmysle schválených Zásad odmeňovania poslancov.